SilentiumPC Spartan LT HE922 test i recenzja

Moi drodzy, zgodnie z obietnicą ruszamy z kolejną recenzją. Tym razem na warsztat idzie cooler SPC Spartan LT HE922, czyli alternatywna dla BOX`a konstrukcja. Co jest wart? Czytajcie i oglądajcie z bloga wszyscy :P




Na początek małe przypomnienie z rozpakowania: pudełko w jakim dociera do nas chłodzenie jest schludne, ale bez szaleństw. Charakterystyczny dla SPC design i kolorystyka.


W środku znajdziemy niezbędne akcesoria:  pastę termoprzewodzącą w saszetce, kosz montażowy dla procesorów Intel, oraz to czego nie pokazałem na zdjęciu, czyli komplet dodatkowych zapinek dla opcjonalnego wentylatora.


Papierologii w zasadzie dużo nie ma, bo cała instrukcja instalacji jest na opakowaniu.

Chłodzenie jest niewielkie, żeby nie powiedzieć małe. Jego wymiary to: 105x73x135mm, gdzie oczywiście te 135mm to wysokość chłodzenia aż do zakończenia ciepłowodów. Konstrukcja waży 340g - czyli jest lekki.



Mamy tutaj oczywiście do czynienia z chłodzeniem, które w nazwie ma magiczne dwie literki HE: to oznacza bezpośredni styk rurek cieplnych z IHSem procesora.


Powierzchnia podstawy nie jest wypolerowana, no i z uwagi na fakt tego bezpośredniego styku pamiętajcie, żeby używać gęstszych past termoprzewodzących. Ciepłowody zakończone są moim zdaniem elegancko jak na chłodzenie, które kupicie już za kwotę około 55zł. Poszczególne żeberka są dość cienkie, jednak do wykonania nie mam większych uwag. Same nie odpadają, spasowane są dość ciasno i solidnie, jednak oczywiście przy użyciu większej siły oderwiemy je bez przeszkód - ale po co to robić?


Dość sztywne są klipy montażowe do wentylatora. Ten to konstrukcja 92mm, według specyfikacji producenta o maksymalnym przepływie powietrza 45CFM. Łożysko jest hydrauliczne, a zakres obrotowy wentylatorów od 800 do 2000RPM. To nawet niedużo zważywszy na małą konstrukcję wentylatora. Oczywiście jest tutaj również zakres wahania +/-10%. W praktyce ja podczas testów nie przekroczyłem 2100RPM. Podpięcie oczywiście 4PIN PWM. Przewód jest dostatecznie długi, posiada czarne kable, co lepiej prezentuje się od oplotu. Pierwszy raz również SPC zastosowało profilowane łopaty wentylatorów. Na każdej z nich są trzy wypustki, które teoretycznie mają chyba poprawić przepływ powietrza. Nie powinno to również pozostać bez wpływu na głośność pracy wentylatora.




Niżej oczywiście znajdziemy podstawę. Ta jest nawet spora z dość ciekawym ożebrowaniem. Warto dodać, że dół podstawy, który styka się bezpośrednio z IHS nie jest wypolerowany.
Sposób montażu jest wręcz dziecinnie prosty i moim zdaniem jest to duża zaleta tego chłodzenia. Mówię tu zarówno o instalacji na płytach dla Intela, jak i AMD. Co do obsługiwanych socketów to są to:

Intel - 775, 1150, 1155, 1156
AMD -AM2(+), AM3(+), FM1, FM2

W obudowie chłodzenie nie sprawia żadnych problemów.


Nie ma problemów z kompatybilnością z pamięciami RAM


Pierwszym slotem PCI


Ani z większymi chłodzeniami na sekcji zasilania CPU


O ile takie małe chłodzenie w takiej obudowie jak Bitfenix Colossus wygląda dość ciekawie, żeby nie powiedzieć śmiesznie, to co powiecie na BOX cooler AMD :E




Metodyka:

Ta uległa całkowitej zmianie w porównaniu do poprzednich testów. Pomiar głośności oraz temperatur odbywa się oczywiście nadal przy otwartej obudowie - dlaczego? Ano dlatego, żeby wyeliminować wpływ potencjału wentylacyjnego samej obudowy (a ja jak wiecie też je testuje i to dość często) to raz, a dwa żeby obudowa nie miała wpływu na pomiar głośności samego coolera.

Pomiaru głośności tła i chłodzenia dokonuje sonometrem Voltcraft SL-100, którego dokładność pomiaru wynosi według specyfikacji producenta: +/-2%, a zakres pomiarowy mieści się w zakresie od 30dB do 130dB. Co baaardzo ważne, sam pomiar dokonywany jest w odległości 30cm od chłodzenia, na jego wysokości.

Temperaturę otoczenia mierzę termometrem medycznym bezdotykowym Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza.

Do obciążenia używam programu OCCT: test 64bit, duże dane, czas trwania 40min z czego 5 min na początku i końcu testu to czas "bezczynności", czyli IDLLE.

Pomiar głośności pracy pod obciążeniem odbywa się na około 5 minut przed końcem obciążania (około 30min od rozpoczęcia testów).

Teraz ważne, uwaga!! Z uwagi na fakt, iż słabsze chłodzenia nie wyrobią na podkręconym FX-6300 do nawet 4.4GHz na rozsądnych temp., pomiary odbywać się będą na standardowych ustawieniach CPU! Oczywiście coolery mocniejsze, również będą testowane na jednostce podkręconej, bo jakże by miało być inaczej.

Kolejna rzecz: podane temp. na wykresach to wartości DELTA, a nie temperatury uzyskane przez chłodzenie. Taki zabieg pozwala na ujednolicenie wyników i częściowe wyeliminowanie wahań w temperaturze otoczenia. Tak więc pamiętać kochani, że jak na wykresie widzicie np. 35 stopni, to musicie do tego dodać jeszcze np. 23stopnie (temp. otoczenia) aby mieć wartość faktyczną jakie uzyskało chłodzenie czyli 23 + 35 = 58 stopni.

Z uwagi natomiast na sporo większą niedokładność mojego sonometru i duże wahania głośności tła, podawane wyniki są wartościami REALNYMI. Nie pocieszę Was - ja w trakcie testów dbam o to, aby było względnie cicho (w sensie głośności tła), u Was będzie głośniej :P Na pocieszenie dodam, że takie warunki pracy jakie stworzy OCCT zdarzają się rzadko, więc przeważnie Wy będziecie mieli i mniejsze prędkości i mniejszy hałas chłodzenia.

To chyba tyle na temat metodyki. Jak chcecie wiedzieć coś jeszcze, to pytać tu w komentarzach!


Wyniki:

Zacznę od publikacji wyników OCCT dla SPC Spartan LT HE922:




Teraz bezpośrednie porównanie do BOXowego chłodzenia AMD:





Dla pełnego obrazu jeszcze testy modelu wyższego od HE922, czyli wyniki Spartan PRO HE924:




I na koniec Goliat w zestawieniu, czyli chłodzenie Akasa Venom Medusa:




Razem porównanie temperatur:



Porównanie głośności pracy



Jak więc zaklasyfikować chłodzenie SPC Spartan LT HE922? Ano, jako bardzo dobry zamiennik coolera BOX. Chłodzenie jest tanie, łatwe w montażu, zdecydowanie cichsze od chłodzenia BOXowego, ale temperatury są zaledwie ciut niższe (w zasadzie taką różnicę można uznać za błąd pomiarowy). Wykonanie chłodzenia jest średnie, ale też tragedii nie ma. Klipy mogły by być ciut bardziej elastyczne, bo po zamontowaniu wentylatora aż wyginają żeberka.


+ Cena
+ Zdecydowanie cichsze od BOX`a
+ Łatwy montaż
+ Szeroka kompatybilność podstawek
+ Możliwość zainstalowania drugiego wentylatora
+ Niewielkie wymiary

- Średnie wykonanie
- Sztywne klipy montażowe wentylatora
- Bardzo małe różnice w temp. vs. BOX AMD


SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

2 komentarze:

  1. heh tego się spodziewałem :P z resztą.. kto by kupował chlodzenie za 5 dych skoro już za 6 jest sporo wydajniejsza jednostka? :| Trochę nie w tę stronę SPC się kieruje :P Czekam na coś wydajniejszego od Fortisiaka. U mnie Fortiak na i5 2400 ledwo dobija do 45 :D A pasywnie (nawet bez wentylków w M40) osiąga mniej niż box Intela ^^ i to mi się podoba xD

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za test. Szukam zamiennika boxowego hałaśliwca na nie kręconym haswellu Core i5 i chyba Spartan PRO HE924 będzie wystarczający.

    OdpowiedzUsuń