Zestaw Tygodnia - Jaki komputer do gier za 1800zł?

Rzuciliście mi niemałe wyzwanie, bo zbudowanie komputera do gier za około 1800zł do łatwych nie należy. A co mogę Wam zaproponować w tej cenie?

Założenia - komputer w kwocie około 1800zł ma być maksymalnie wydajny. Nie obejdzie się więc bez cięć na np. obudowie, czy ilości pamięci RAM. Na czym nie można oszczędzać? Zasada jest taka sama jak w zestawie za 5k i więcej - nie wolno oszczędzać na zasilaczu! Interesuje mnie jak największa ilość generowanych FPS, dlatego muszę postawić na mocny procesor oraz grafikę, bo to one będę głównie odpowiedzialne za wyświetlanie kolejnych klatek obrazu na monitorze. Są też takie elementy, na których oszczędność nie jest uzasadniona jak na przykład HDD - wybierając konstrukcję o pojemności 1TB płacimy dosłownie 20zł więcej, jak za dysk z połowę mniejszą pamięcią, bo tylko 500GB - taka oszczędność jest żadna.

Procesor

Do wyboru macie dwie jednostki
 Intel i3-4130 - układ dwurdzeniowy czterordzeniow o bazowym taktowaniu 3,4GHz bez możliwości OC:

>>Cena około 520zł (Sprawdź najniższą cenę KLIK!)

lub układ AMD FX-6300 - procesor 3 modułowy 6 wątkowy o bazowym taktowaniu 3,5GHz oraz z odblokowanym mnożnikiem.


>> Cena około 450zł (Sprawdź najniższą cenę KLIK!)

Nie ważne który CPU wybierzecie, na więcej jak 4GB RAMu pozwolić sobie w tym budżecie nie można. Albo inaczej - można, ale wtedy kosztem grafiki, lub jeszcze innych podzespołów np. rezygnując z DVD i kupując badziewną obudowę za 80zł - jest to jakaś alternatywa, choć moim zdaniem nie do końca dobra.

Ja wybrałem wariant 1 z 4GB RAM DDR3 1600MHz CL9 GoodRam Play:

>>Cena około 120zł (Sprawdź najniższą cenę KLIK!)

Chłodzenie - w każdym z wariantów CPU bazujemy na chłodzeniu BOXowym.

Płyta

Jako że prezentuje dwa warianty procesorowe, trzeba również wybrać dwie różne płyty.
Dla procesora AMD proponuję niedrogą, ale bardzo dobrą konstrukcję Asus M5A97. Ta płyta, jeżeli w przyszłości doinwestujemy w osobne chłodzenie, doskonale sprawdzi się przy OC tego procesora. Płyta posiada dobrze chłodzoną sekcję zasilania CPU, bogate wyposażenie w porty na panelu ale i PCB.



Natomiast do CPU Intela wybrałem konstrukcję ASRock H81M. Niestety ale CPU Intela z uwagi na monopol tego producenta są znacznie przepłacone i odbiło się to na płycie głównej. Jest to podstawowa konstrukcja ale taka, która w zupełności wystarczy do potrzeb składanego zestawu. Wybór tego konkretnego modelu, poza ceną był podyktowany również obecnością złącza wew. USB 3.0.



Grafika

Budżet na szaleństwo nie pozwala, jednak można w tej cenie zakupić grafikę, która pozwoli grać w większość gier - oczywiście przy niższej szczegółowości detali. Nie ważne na którą platformę się zdecydujemy - najbardziej odpowiednim wyborem będzie AMD R7 260X. Aby nie przekroczyć budżetu, mój wybór padł na konstrukcję Sapphire:

>>Sapphire R7 260X cena około 480zł (Sprawdź najniższącenę KLIK!)

Dysk

Już na wstępie zaznaczyłem, że oszczędności na konstrukcji 500GB są nieuzasadnione. Dokładając zaledwie 20zł macie HDD o raz większej pojemności: 1TB i tej samej wydajności. Wybór padł po raz kolejny na sprawdzoną jednostkę WD Blue:


>>Ceny KLIK!

Zasilacz

Podobnie jak w jednym z wcześniejszych zestawów proponuję wybrać zasilacz sprawdzony, uznanego producenta, a mianowicie model Antec VP-PC 400W:

Obudowa

Choć wybór obudów jest ogromny, nie wiele jest konstrukcji, które z wybraną przeze mnie obudową w tym budżecie mogą konkurować: jakością wykonania, funkcjonalnością, przewiewnością. A obudowa ta to:


>>SPC Brutus M25 PB: Cena - KLIK!

Opcjonalnie napęd DVD

Napęd DVD to niewielki wydatek, ale nie dla wszystkich konieczny. Jeżeli żadnej nagrywarki nie potrzebujecie, zawsze te około 55zł możecie mieć w kieszeni. Natomiast jeżeli wciąż optyka w obudowie macie i mieć chcecie, polecam Samsung SH-224DB/BEBE. Napęd ten nie jeden i nie dwa razy widzieliście w składanych przeze mnie komputerach dla Klientów. Sprzęt godny polecenia:


Co wybrać?


Moim zdaniem warto szczególnie uważnie przyjrzeć się platformie Intela. Procesor ten w wielu grach wygrywa z FX AMD, przy tym ma niższy współczynnik TDP oraz niższy pobór mocy (TDP nie oznacza poboru prądu). Natomiast nie skreślałbym też AMD (dlatego dwie propozycje). FX ma większą ilość wątków i już na starcie prowadzi w grach, które wielowątkowość wykorzystują, oraz w praktycznie większości zastosowań profesjonalnych. Dodatkowo niezaprzeczalną zaletą CPU AMD jest możliwość OC. Jego wadami są natomiast wyższe temperatury pracy i wyższy pobór mocy. Ode mnie to na tyle, zapraszam do komentowania oraz czekam na wasze propozycje na przyszłotygodniowy zestaw.
SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

6 komentarze:

  1. Ja na początku roku złożyłem za te kwotę komp procesor amd a10-7850k płyta gigabyte f2a88x d3h ram kingston hyperx 8gb 2133mhz dysk ssd ocz 120gb zasilacz be quiet l8 500w i włożyłem to w starą obudowę zastępując athlona 2800+ i ati 9200 Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Intel i3-4130 - układ dwurdzeniowy czterordzeniow" miało chyba być 2rdzeniowy i 4wątkowy ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ile taki zestaw może generować fps w Wot Lol itd. na średnich lub niskich wymaganaich(amd)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ile taki zestaw może generować fps w Wot Lol itd. na średnich lub niskich wymaganaich(amd)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zestaw godny i po roku od napisania wpisu, chociaż sam wziąłbym AMD APU A10 7850K w procesorze.
    Przydałaby się notka o monitorach dla graczy, albo przynajmniej takich, przy których można długo siedzieć ;D U siebie mam Eizo:
    http://www.servecom.pl/monitor-eizo-241quot-ev2416wfs3/monitory-led
    Japonia potrafi zadbać o oczy własnych graczy.

    OdpowiedzUsuń