PC z Intel Skylake i5-6500 za 3500zł ZESTAW TYGODNIA

Na rynku są pierwsze procesory Intel i5 szóstej generacji - oczywiście mowa o modelach topowych: i5-6600K oraz i7-6700k. W ofercie producenta są oczywiście również tańsze (i co jasne, nieco mniej wydajne układy) także z zablokowanym mnożnikiem, których premiera nadchodzi wielkimi krokami. W związku z tym wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, dzisiaj zaprezentuję przykładowy zestaw oparty o najnowszy CPU Intela w niewygórowanej cenie około 3400zł!

Procesor


Jednostką w platformie będzie Intel i5-6500. Jest to układ z zablokowanym mnożnikiem, o bazowym taktowaniu 3,2GHz z trybem turbo do 3,6GHz i TDP na poziomie 65W. Układ nie ma TH - 4 rdzenie i 4 wątki. Układ jest również wyposażony w zintegrowany układ graficzny Intel HD 530 - na nim jednak bazować nie będziemy.


Obecnie procesor jeszcze nie jest w sprzedaży, ale znane są ceny sugerowane (202$ za wersję BOX) oraz znane są ceny w przedsprzedaży (do 250$) i ceny już w Polsce dostępnego modelu i5-6600K (około 1080zł). Na tej podstawie twierdzę, że model i5-6500 będzie wyceniony na około 850-890zł (i5-6600 będzie pewnie stał po ciut ponad 900zł).

To właśnie ten CPU będzie mózgiem dzisiejszego zestawu.


Płyta główna


Jak to zwykle bywa, producenci wraz z premierą nowych CPU (na nową podstawkę LGA1151) zaprezentowali również swoje nowe płyty. I oczywiście sprzedaż zaczęli od modeli najwyższych i najdroższych - opartych o układ Z170 (umożliwiający OC CPU). Do sprzedaży jednak zaczynają trafiać również MOBO oparte o niższe chipsety: H170 oraz B150. Ja do zestawu wybrałem płytę Asusa B150 PRO Gaming D3. Powodów jest kilka - przede wszystkim cena. Płyta dostępna jest za cenę niewiele ponad 400zł. Aktualną cenę i dostępność sprawdzicie tu:


Co więcej płyta cechuje się wsparciem dla pamięci DDR3 (tak, normalnych DDR3, nie DDR3L tylko). Jednak z uwagi na nowe procesory Intela i ograniczenia z tym związane, pamięci mogą być taktowane maksymalnie 1866MHz (i to po ich takim ręcznym ustawieniu) i napięcie nie może przekraczać 1,5V.



Płyta ta cechuje się również bardzo dobrym układem dźwiękowym.

Specyfikacja płyty głównej oraz informacje o kompatybilności z procesorami i pamięciami:


Pamięci


Wybór pamięci RAM był oczywiście uzależniony w tym przypadku od płyty. Mimo iż ceny wyżej taktowanych DDR3 nie są zabójcze, zdecydowałem się na zastosowanie kości Kingsotn HyperX Fury o taktowaniu 1600MHz (2x4GB) z napięciem pracy 1,5V (ograniczenie płyty głównej). Kości do wyboru są w różnych wersjach kolorystycznych, ja polecam te z czarnymi radiatorami - ładnie dopełnią całości.





Karta graficzna

Obecnie wybór kart graficznych jest spory i jest w czym wybierać, zarówno jak chodzi o producentów procesora graficznego, jak i producentów samych akceleratorów.



Moim zdaniem najciekawszą propozycją będzie produkt AMD Radeon R9 380 ale w wersji z 4GB pamięci VRAM. Co do producenta proponuję też ASUSA z serii Strix - przede wszystkim z uwagi na wygląd, kulturę pracy i temperatury w stosunku do ceny karty:


Chłodzenie procesora

Na chwilę cofnę się do tematu procesora, a dokładniej jego chłodzenia. Mimo iż i5-6500 posiada zablokowany mnożnik - warto moim zdaniem zadbać przede wszystkim o kulturę pracy, ale i temperatury CPU zwłaszcza w te cieplejsze dni. Nie ma co szaleć z wydajnością, bo o OC nie ma tu mowy, więc cooler za ~130zł będzie wystarczający. Chcąc zachować pewną spójność designu, a jednocześnie dobrą jakość wykonania - postanowiłem zaproponować Be Quiet! Pure Rock. 



Chłodzenie bardzo popularne w cenie:


Zasilacz

Bardzo ważny jest aspekt zasilania. PSU będzie nie tylko napędzał podzespoły, ale i je chronił przed ewentualnymi skutkami np. przepięć w sieci. Kierując się sprawnością zasilacza, jego wykonaniem (mówię o środku, nie obudowie, żeby było jasne), mocą i zapotrzebowaniem PC na waty oraz oczywiście ceną, proponuję produkt Cooler Master G550M.



Dodam jeszcze tylko, że jest to zasilacz z częściowo modularnym okablowaniem i płaskimi wiązkami, co ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również ułatwi aranżację okablowania oraz nie zaburzy wyglądu platformy.


SSD

W tym miejscu już kilkakrotnie pisałem, że obecnie mamy wybór: postawić na klasyczny HDD o pojemności 1TB - mamy wtedy dużą pojemność, ale wolne działanie. Lub możemy zainwestować w SSD o pojemności 120-240GB. Ja wybrałem tą drugą opcję i uważam, że do tego zestawu dobrym wyborem będzie SSD GooDRam CX100 o pojemności 240GB. Szybki dysk na system, podstawowe programy i kilka gier to podstawa, a HDD będzie można dokupić w przyszłości - bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie w rozbudowie tej platformy.




Obudowa

Ostatnim elementem jest obudowa. Ta ma zapewnić przede wszystkim dobre warunki pracy podzespołom i je pomieścić, przy okazji powinna być dobrze wykonana oraz nie za głośna. Moim zdaniem ciekawą (i nie za drogą) propozycją będzie jedna z najnowszych obudów SilentiumPC Gladius M35 Pure Black. 



Test tej obudowy będziecie mogli obejrzeć na moim kanale YT oraz przeczytać na portalu www.wavepc.pl


Czas na podsumowanie zestawu:

  • CPU: Intel i5-6500
  • Chłodzenie: Be Quiet! Pure Rock
  • Pamięci: Kingston HyperX Fury 4GBx2 1600MHz CL10 1,5V
  • Płyta główna: Asus B150 PRO Gaming D3
  • Karta graficzna: Asus AMD Radeon R9 380 Strix 4GB
  • SSD: GoodRam CX100 240GB
  • Zasilacz: CoolerMaster G550M
  • Obudowa: SilentiumPC Gladius M35


Opcjonalnie można również pomyśleć o napędzie optycznym DVD - jest to niewielki wydatek rzędu 55zł. Całość licząc średnie ceny i przewidywaną cenę procesora to wydatek rzędu: ~3500zł. 
SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

7 komentarze:

  1. Niestety ale myślę że lepiej dołożyć i kupić gtx 960,970 ponieważ gry bardziej przystosowane do nvidi niż do radeonów ..

    OdpowiedzUsuń
  2. Zależy w co grasz...poza tym wydaje mi się jak na laików ego gracza ze ilość różniących f ps AMD i nVidia nie różni się tak bardzo.....a cena czasami gra rolę

    OdpowiedzUsuń
  3. Zależy w co grasz...poza tym wydaje mi się jak na laików ego gracza ze ilość różniących f ps AMD i nVidia nie różni się tak bardzo.....a cena czasami gra rolę

    OdpowiedzUsuń
  4. Jednego nie rozumiem . Kupując nowy zestaw po co brać DDR 3 skoro za delikatnie wyższą cenę można mieć DDR 4 .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też tego nie rozumie. Intel wprowadzając nową podstawkę 1151 i dd4 powinien zamknąć temat z ddr3 a nie pchać jej do nowej platformy i to w dodatku niskonapięciowe ddr3l 1.35V. Mając z poprzedniej platformy dajmy na to ddr3 1600MHz 1.5V narażamy nasze pamięci na niestabilne działanie, a większość płyt MSI b150, h110 będzie miało problem z działaniem ddr trójek o czym informuje użytkownika, że nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenie ddr3 1.5V.

      Usuń
  5. Może nie na temat ale mała wskazówka *
    Twoje tytuły (tagi h2) na stronie głównej nie radzą sobie z Polskimi znakami łap rozwiązanie
    dodaj to ==> &subset=latin-ext
    jak tu ==> http://fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:300,400,600,700,800%7CShadows+Into+Light&subset=latin-ext

    OdpowiedzUsuń