Zestaw tygodnia - jaki komputer do gier za 2500zł?

Wybierając zestaw komputerowy należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Im bardziej mamy sprecyzowane oczekiwania - tym lepszą konfigurację możemy dobrać. Ja, jak wiecie, jestem zwolennikiem budowy zestawów zbilansowanych i tylko takie propozycje na moim blogu zobaczycie.

Dzisiaj zaczynamy od, nawet nie jednego, ale dwóch zestawów w kwocie do 2500zł. Pierwszy będzie oparty o platformę Intel, drugi o platformę AMD.

Jakie są założenia? 

Zestaw w tej cenie ma przede wszystkim posłużyć do gier. Nacisk położony jest na wydajność i oczywiście stabilność zestawu. Wybierając zestaw w tej cenie należy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Taka konfiguracja na pewno nie będzie demonem ciszy - co warunkuje chociażby konieczność zastosowania BOXowego chłodzenia, wartości wizualne schodzą również na trzeci plan.

Platforma Intel:

Procesor 


Zestaw za 2500zł do gier od początku stawiający na wydajność, nie będzie konstrukcją zaprojektowaną z myślą o rozbudowie. Dlatego już teraz warto postawić na jednostkę, która pozwoli na w miarę komfortową rozgrywkę w zdecydowaną większość tytułów. Mój wybór padł na i5-4460. Bazowe taktowanie tej jednostki to 3,2GHz. Jest to procesor czterordzeniowy/czterowątkowy. Jego zegary rozkręcają się w trybie turbo do 3,4GHz. Procesor posiada zablokowany mnożnik.


Chłodzenie procesora - tutaj niestety z osobnego coolera zrezygnowałem. Ten w zestawie będzie wystarczający tym bardziej, że o OC nie ma tu mowy.

Pamięci

Moim zdaniem, jeżeli mówimy o komputerze dla gracza, 8GB to kompletne minimum i kropka. Co do taktowań kości - te nie mają tak dużego znaczenia jak procesor, czy karta graficzna i to jest jasne, jednak najniższe taktowanie może odjąć kilka klatek to raz, a dwa obecnie pod względem opłacalności i tak możemy mówić o modułach taktowanych zegarem 1600MHz z timingami CL9. Niestety budżet z gumy nie jest i po pierwsze szybsze moduły spowodują jego przekroczenie, tak po drugie płyta główna, o jakiej za chwilę będzie mowa - i tak nie obsłuży szybszych kości jak 1600MHz. Mój wybór padł na sprawdzone kości Crucial Ballistix Sport 8GB w dwóch modułach po 4GB.



Płyta główna

Procesor i pamięci będą współpracowały z płytą główną od Gigabyte z chipsetem B85. Dokładny model to GA-B85M-D2V. Nie ma co ukrywać, że jest to podstawowa konstrukcja, która ma zapewnić stabilną pracę podzespołów i w zasadzie nic poza tym. Ta posiada dwa sloty na kości pamięci, jeden slot PCI-E x16 oraz 2 sloty PCI-E x1. Jeden ze slotów PCI-E X1 i tak będzie przysłonięty chłodzeniem karty graficznej, więc realnie do naszej dyspozycji będzie jeszcze tylko jeden slot PCI-E X1.



Karta graficzna

To na GPU, zaraz obok procesora, spoczywa największa odpowiedzialność za generowanie FPS dla przyszłego gracza. To właśnie w większości gier akcelerator ma kluczowe znaczenie i moim zdaniem nie można na nim oszczędzać. Wybór padł na produkt AMD od Sapphire: Radeon R9 270X. Karta posiada również całkiem przyjemny dla ucha układ chłodzenia, ale również dobrze się kręci.



Zasilacz 

Zasilacz jest sercem komputera i na nim NIE WOLNO oszczędzać. Wybór padł na konstrukcję o mocy 400W: Antec VP-PC 400W. Konstrukcja ta posiada dwie linie 12V, komplet wymaganych certyfikatem ATX12V zabezpieczeń



Obudowa 

Tak przygotowany zestaw postanowiłem zamknąć w obudowie Zalmana: Z1. Obudowa jak za swoją cenę jest funkcjonalna, a przy tym moim zdaniem całkiem ładna. Wersja bez okna - więc przewody zasilacza, które nie posiadają oplotu nie będą negatywnie wpływały na ewentualny odbiór wizualny.


Cenyhttp://www.ceneo.pl/28376205#crid=26070&pid=7756

Dysk

Tutaj nie ma sensu oszczędzać 20zł za dysk o mniejszej pojemności jak 1TB. Mój wybór padł na niedrogą ale i sprawdzoną konstrukcję WD: Blue 1TB. Niestety stawiając na wydajność przyszło mi zrezygnować z dysku SSD. Ten nie ma wpływu na wydajność w grach, ale poprawia komfort pracy z systemem.

Ceny: http://www.nokaut.pl/dyski-twarde/dysk-twardy-western-digital-wd10ezex.html#pid=133797

Suma takiego zestawu to około 2492

Jako alternatywa, zestaw na AMD

Na co można liczyć w cenie do 2500zł opierając swój PC o platformę AMD? Na całkiem sporo:
Procesor - w tej cenie można sobie ze spokojem pozwolić na obecnie cały czas najbardziej opłacalny CPU czerwonych: FX-8320. Jest to jednostka cztero modułowa/ośmiowątkowa z odblokowanym mnożnikiem, a więc ze sporymi możliwościami OC. Dodatkowo układ ten, choć wyraźnie tańszy od FX-8350, niewiele od niego mniej wydajny (przy czym niewielkim OC różnicę tą szybko nadrobimy).
Chłodzenie procesora - możliwości OC FXa AMD aż żal nie wykorzystać. Oczywiście o podkręcaniu na BOXowym chłodzeniu nie ma mowy, ale budżet też nie pozwala na niewiadomo jakie szaleństwo. Fera 2 od SPC będzie moim zdaniem w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, jak chodzi o stosunek ceny do jakości i wydajności chłodzenia




Płyta główna

Jeżeli myślimy o OC tego procesora, musimy mu dobrać odpowiednią płytę. Na szczęście MOBO, która umożliwia bezproblemowy OC ze spokojem do 4.5GHz tego CPU, wcale nie musi być koszmarnie droga. Polecam produkt Asusa, już nie najnowszy, ale sprawdzony również przeze mnie: M5A97.



Karta graficzna 

Do konfiguracji z procesorem AMD można nabyć fajną i cichą kartę Ggiabyte GTX660. Konstrukcja nie najnowsza, ale wciąż wydajna, cicha i o ograniczonym apetycie na moc.




Pozostała konfiguracja pozostaje bez zmian. Za taką platformę przyjdzie zapłacić około 2546. Żeby nie przekraczać założonego budżetu można zrezygnować z osobnego chłodzenia, ale wtedy odbędzie się to kosztem możliwości podkręcania.  
SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. myślę że zamiast w zestawie amd gtx'a 660 wstawić 750 Ti. ale to jest tylko moje zdanie :D

    OdpowiedzUsuń