Cougar 600M i podkładka serii Control - duet idealny dla gracza

Cougar to mało znana w Polsce marka produktów dedykowanych graczom. Od 28 maja firma Caseking jest oficjalnym dystrybutorem produktów tej firmy na naszym rynku, jest więc spora szansa, że myszki i klawiatury Cougar zaczną się znacznie częściej pojawiać na biurkach graczy. Warto sprawdzić co oferują produkty z logo pumy.


Do testów trafiła do mnie myszka w duecie z podkładką serii Control i to właśnie od podkładki zacznę.

Niedoceniany element


Tak moi drodzy - podkładka jest bardzo często niedocenianym elementem zestawu gracza. Wielu z nas - ja na początku też, przechodziłem obok drogich podkładek co najmniej z szerokim uśmiechem na ustach. Kto przy zdrowych zmysłach to kupuje...



I tak pewnie tkwił bym do dzisiaj w tym przekonaniu, gdyby nie możliwość przetestowania, a później posiadania porządnej podkładki pod gryzonia. Jak sami pewnie zauważyliście, sam korzystam z produktu Testoro - model Aegis X4 (największy rozmiar tej podkładki). Przed Cougar Control poprzeczka została wysoko zawieszona.

Co daje porządna podkładka? Przede wszystkim wyższą dokładność sensora, lepszy poślizg, mniejsze zużycie ślizgaczy, wyższy komfort użytkowania myszki.

Cougar Control


Podkładka serii Control dostępna jest w 3 rozmiarach: small, medium oraz large. Do mnie dotarła ta największa o wymiarach 450x400mm i grubości 4mm.


Podkładka wykonana jest z poliestru (górna warstwa) oraz z naturalnej gumy (spód podkładki). Taka kombinacja składników zapewnia odporność na wilgoć oraz ułatwia czyszczenie. Dzięki gumowej podstawie podkładka pewnie leży na blacie biurka i się nie przesuwa. Grubość 4mm zapewnia dodatkowo podwyższony komfort użytkowania, w końcu ręka nie spoczywa na twardym blacie, ale ma jeszcze 4mm gumy.




W ofercie Cougar jest jeszcze model Speed podkładki. Od wersji Control różni się jedynie fakturą górnej warstwy. W praktyce wersja Control zapewnia większą kontrolę i co za tym idzie precyzję wskaźnika, wersja Speed za to gwarantuje lepszy poślizg.


Podkładkę testowałem na dwóch myszkach: Cougar 600M oraz Ozone Argon. W jednym jak i w drugim przypadku podkładka sprawdziła się bardzo dobrze.



Niestety ale jest jedna rzecz, która mi się nie podoba. Krawędzie podkładki nie są obszyte. W efekcie lekkie wystrzępienie krawędzi moim zdaniem może na dłuższą metę się pogłębiać i nie tylko popsuć wrażenie wizualne podkładki, ale mieć również wpływ na jej trwałość.


Cougar 600M


Zawartość opakowania


W pudełku z myszką producent dodaje zestaw naklejek - mało przydatne, oraz instrukcję obsługi. W niej znajdziemy kilka ciekawych informacji, między innymi o systemie Cougar Fusion - opcja, która umożliwia działanie wybranych produktów marki Cougar w pewnej kooperacji. Wybranych - bo nie wszystkie tę funkcję obsługują. Dla przykładu myszka 600M - tak, klawiatura 600K - już nie. Co nam daje Cougar Fusion? Na przykład włączenie możliwości programowania makr na myszce z klawiatury, zmiana trybów pracy itp. Niestety, jako że klawiatura jaka dotarła do testów (600K) nie wspiera tej funkcji, nie miałem możliwości sprawdzenia jej działania w praktyce.

W zestawie nie ma dołączonego na płycie oprogramowania Cougar UIX System. A to jest dość ciekawym narzędziem.

Cougar UIX System

To oprogramowanie wspólne dla większości produktów Cougar. Jeżeli macie np. klawiaturę 700K i myszkę 600K - nie musicie instalować dla każdego z peryferiów osobnego oprogramowania. Wszystkimi urządzeniami steruje się z jednego okienka UIX system. Mało tego, przy pierwszym uruchomieniu, czy przy instalacji nowego sprzętu, UIX system jako do tej pory jedyne znane przeze mnie oprogramowanie, sprawdza, pobiera i instaluje najnowszy firmware do naszych peryferiów!
Interfejs programu jest bardzo czytelny. Funkcje zostały logicznie pogrupowane. Przykład dla testowanej myszki 600M:





Wygląd i wykonanie


Cougar 600M dostępna jest w dwóch wariantach: czarnym oraz pomarańczowym. Do mnie trafił wariant orange.





Przede wszystkim 600M jest to konstrukcja dla osób praworęcznych, o wyraźnym profilowaniu. Cała obudowa myszki wykonana została z antypoślizgowego tworzywa. Dość wyraźna jest separacja przycisków prawego i lewego. Ponadto na obudowie są tradycyjne przyciski wstecz i dalej z lewej strony myszki, przycisk ukryty w rolce, powyżej dwa służące do zmiany DPI w locie klawisze, oraz dodatkowy przycisk umieszczony w szerszej lewej podstawie gryzonia. Wszystkie klawisze są w pełni programowalne - zmienić można nawet funkcjonalność prawego i lewego kliku.



Myszka posiada również dwa podświetlane elementy. Pierwszym jest lewy przycisk, a dokładniej przestrzeń pomiędzy obudową myszki, a lewym przyciskiem. Barwę podświetlania można zmieniać w zasadzie dowolnie. Do wyboru jest pełna paleta barw. Podświetlanie dodatkowo może być impulsowe, stałe, a na końcu można je wyłączyć całkowicie.

Drugim podświetlanym akcentem są cztery niewielkie kreski na lewym przycisku. Te podświetlane są tylko na pomarańczowo i pełnią konkretną funkcję - informują na jakiej czułości DPI gryzoń aktualnie pracuje.


Dół myszki - poza laserowym sensorem są tu 4 średniej wielkości ślizgacze. Te teflonowe ślizgacze na blacie zużywają się dość szybko i stawiają znaczny opór, przy czym nie zapewniają właściwego poślizgu, za to na podkładce - nawet takiej tańszej, działają już prawidłowo.




No i tu przy okazji taka kolejna rada - zachowanie ślizgaczy 600M nie jest niczym wyjątkowym. Jeżeli chcecie, aby wasza myszka ładnie ślizgała się latami, a dół nie był przeorany przez blat biurka - zainwestujcie sobie w jakąś podkładkę, najlepiej tekstylną - i nie musi być wcale jakaś mega droga.

Przewód o długości 1,8m zakończony jest pozłacanym wtykiem USB z solidną wtyczką. Całość sprawia wrażenie solidnego. Szkoda, że podobnie jak w przypadku innych oplatanych przewodów ten jest dość sztywny.



Specyfikacja

Model: Cougar 600M Orange
Sensor: ADNS-9800
Maksymalna rozdzielczość: 8200DPI
Pamięć wbudowana: 512KB
Procesor: 32-bit ARM Cortex-M0
Polling rate: 1000Mhz/1ms
Przełączniki: OMRON
Ilość przycisków: 8
Interfejs: USB 2.0
Długość przewodu: 1,8m
Waga: 90g
Wymiary: 125x80x42mm

Wrażenia z użytkowania


Użytek codzienny


Myszka dzięki programowalnym przyciskom sprawdzi się dobrze nawet w codziennym użytkowaniu. Wyższe DPI są tu praktycznie zbędne i warto w jednym z 3 dostępnych profili ustawić sobie takie wartości, aby wystarczyły do prac graficznych czy biurowych. Najsłabszym elementem w tych zastosowaniach jest rolka - która moim zdaniem działa zbyt opornie. Skok jest wyraźny, ale przy np. przewijaniu wielostronicowych dokumentów staje się to uciążliwe. 600M nie posiada również funkcji scrollowania - ale trudno mieć o to pretensje w myszce, bądź co bądź dla graczy.

Gry


Gryzoń dobrze leży w dłoni, dzięki antypoślizgowej powierzchni 600M się nie ślizga nawet po kilku godzinach w "medala" (MOHW). Dodatkowy przycisk u podstawy myszki jest przydatny - można na nim na przykład ustawić przeładowanie, lub co i ja uczyniłem - aktywować tryb snajpera. O co chodzi - wyobraźmy sobie, że gramy np. jako właśnie snajper w praktycznie dowolnym FPS. Wiadomo, że przy celowaniu na duże odległości potrzebna jest precyzja. Niskie DPI jest tu wręcz rewelacyjnym rozwiązaniem. Jednak poruszanie się przy np. 200DPI to katorga. Nie wspominając już o walce na krótsze dystanse z pistoletem. Tryb snajpera umożliwia błyskawiczne włączenie niskiego DPI z pominięciem pozostałych ustawień oraz błyskawiczny powrót do poprzedniej czułości, kiedy tylko jest taka potrzeba. Z taką opcją spotkałem się pierwszy raz - a muszę przyznać, że przypadła mi do gustu.
O ile w codziennej pracy to nie przeszkadza, tak podczas gry daje we znaki za wysoko umieszczony przycisk zmiany DPI w locie. Jasne, że jeżeli rolka jest umiejscowiona praktycznie idealnie, a przyciski zmiany DPI są nad nią - te już tak dobrze nie będą nam "leżały". O ile jeszcze zwiększenie czułości takim problemem nie jest, tak zmniejszenie wymaga już dość mocnego cofnięcia palcem, co podczas dynamicznej rozgrywki w MOHW, czy CS:GO jest problemem.

Podsumowanie


Cougar 600M to bardzo ciekawy i moim zdaniem udany produkt. Laserowy sensor ADNS-9800 zachowuje się poprawnie. Praktycznie nie występuje zjawisko akceleracji wstecznej czy pozytywnej, nie ma problemu z przyciąganiem kątowym. W grach jest po prostu precyzyjny. Wyprofilowanie myszki oraz materiał z jakich została wykonana sprzyja jej pewnemu trzymaniu. Dodatkowym ułatwieniem są w pełni programowalne przyciski. Do oprogramowania również nie mam zastrzeżeń. Jest ono funkcjonalne, czytelne i stabilne - czego chcieć więcej.


Cougar 600M nie jest jednak idealna. Rolka pracuje moim zdaniem ze zbyt dużym oporem, a przyciski zmiany DPI umieszczone są za wysoko. Pewne uwagi mam też do ślizgaczy. Te są dość małe i jeżeli ktoś nie używa podkładki, bał bym się o ich żywotność. 

Podkładka Cougar Control jest doskonałym dodatkiem do wyżej omawianej myszki. Zapewnia dobrą kontrolę, a przy okazji zadba o żywotność ślizgaczy (nie tylko 600M). Podkładka Cougar pewnie leży na blacie, nie przesuwa się, jest łatwa w czyszczeniu, a duża powierzchnia zapewnia swobodę ruchu. Jedyne do czego mogę się w tym przypadku doczepić, to brak obszyć co może negatywnie wpłynąć na jej żywotność. 
SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze: