Zestaw Tygodnia - zastosowania profesjonalne

Nie każdy komputera używa do gier. Wiem - smutne, ale prawdziwe. ;) W związku z powyższym chciałbym w tym tygodniu przedstawić Wam zestaw do zastosowań profesjonalnych: obróbka/montaż video oraz foto.

Założenia - zestaw, jaki będę składał w tym tygodniu, będzie przede wszystkim ukierunkowany na zastosowania, w których wymagana jest duża moc obliczeniowa, spora ilość pamięci RAM. W związku z zastosowaniami, w których dużą rolę grają pliki, na których będzie pracował potencjalny Klient, dobrze zaopatrzyć się też w pojemny dysk do przechowywania danych oraz dobry i pojemny SSD do codziennego użytku. W moim założeniu komputer o takim przeznaczeniu będzie również pracował w firmie, a tu jak wiadomo dane nie raz są cenniejsze od samego sprzętu, na którym się pracuje. Dlatego też z doświadczenia zalecam dwa dyski SSD połączone w macierz RAID 1. Warto pomyśleć także o zewnętrznym dysku do kopii zapasowej danych do archiwizacji. A teraz czas już na konkrety i moją tygodniową propozycję.

Dzisiaj zacznę nietypowo, bo od przedstawienia Wam obudowy. Zestaw będzie miał posłużyć parę ładnych lat, dlatego warto zadbać o to, aby skrzynka, w której zamkniemy zestaw, była solidna, zapewniała dobrą ochronę przed kurzem (wiadomo, że w firmie nikt co miesiąc nawet nie biega ze sprężonym powietrzem i nie czyści sprzętu), ale i jednocześnie zapewniła dobre warunki pracy podzespołom, które nierzadko będą pracowały wiele godzin pod pełnym obciążeniem. Mój wybór padł na konstrukcję Fractal Design Arc R2. Tą obudowę będzie jednak można zastosować tylko w przypadku, kiedy nie będzie stała na stole, czy też nie będzie schowana gdzieś w szafce - bo Arc R2 posiada porty USB na topie i w w/w przypadkach dostęp do nich byłby utrudniony.




Zasilacz to jak wiadomo serce każdego PC - również tego profesjonalnego. Wybór nie mógł paść na konstrukcję inną niż jedna ze sprawdzonych marek. Przy okazji ważnym aspektem dla sprzętu, który będzie chodził pod dużym obciążeniem jest wysoka sprawność zasilacza, ale także jego kultura pracy. Mój wybór padł na Corsair RM650W z certyfikatem 80+ Gold oraz modularnym okablowaniem. Dodatkowo jego wysoka moc pozwoli na nawet sporą rozbudowę w przyszłości.




Procesor - to na nim będzie spoczywała główna odpowiedzialność za wykonywane obliczenia. Większość programów dostępnych na rynku potrafi bez problemu wykorzystać budowę wielordzeniową, więc - im więcej - w tym przypadku znaczy - tym lepiej. Mój wybór padł na CPU Intela na LGA 2011-3. Dobrym wyborem (a może nawet i najlepszym) pod względem stosunku ceny do wydajności będzie i7-5820K. Układ 6 rdzeniowy i 12 wątkowy o bazowym taktowaniu 3.3GHz z odblokowanym mnożnikiem.




Procesor dostarczony jest bez chłodzenia. Cooler dla wybranej wcześniej jednostki będzie musiał poradzić sobie nie tylko z odprowadzeniem odpowiedniej ilości ciepła, ale i umożliwić montaż wybranych pamięci (o czym za chwilę). Choć już to podkreślałem - napiszę to jeszcze raz - dbajmy o zdrowie osób pracujących przy takim komputerze. Duże znaczenie więc w moim mniemaniu ma również kultura pracy chłodzenia. Wybrałem do zestawu chłodzenie Be Quiet Dark Rock 3. Jest to konstrukcja wydajna, solidna i cicha - czego chcieć więcej? A cena również nie zabija.




Płyta główna - procesor na LGA 2011-3 już wybrany, teraz pora osadzić go na zgodnej płycie głównej. Niestety konstrukcje z tą podstawką są dość drogie. Na szczęście ASRock posiada w swojej ofercie MOBO X99 Extreme 4. Płyta za cenę poniżej 900zł będzie bardzo dobrym rozwiązaniem do zastosowanego zestawu:




Pamięć RAM - obok procesora to właśnie ilość pamięci RAM będzie jednym z czynników decydujących o wydajności i komforcie pracy z zestawem. Warto już na początku zadbać o jej odpowiednią ilość. Uważam, iż aby nie trzeba było od początku myśleć o rozbudowie, warto pomyśleć o 32GB RAMu, ale tylko w uzasadnionych przypadkach, w których będziemy korzystali z wymagających programów. Jeżeli programy do edycji nie będą potrzebowały aż takiej ilości, można spokojnie zostać przy 16GB (ale to minimum do zastosowań profesjonalnych) za to szybszych. Dobierając pamięci nie można też zapomnieć o kompatybilności z płytą główną. Do zestawu wybrałem DDR4 Kingston HyperX  taktowane 2666MHz CL15 w ilości 32GB (4 kości):




Karta Graficzna - do naszego zestawu potrzebny jest typowy wół roboczy. Nie ma tutaj mowy o graniu, natomiast w aplikacjach pozwalających na pomoc w obliczeniach przez GPU, chciałbym wykorzystać istniejący w nich potencjał. Dlatego wybór padł na układ Nvidia Quadro K2200. O jej wyborze zadecydowała nie tylko w miarę rozsądna cena, jak na karty do zastosowań profesjonalnych, ale także 4GB pamięci VRAM do dyspozycji. Ta ma pomóc zwłaszcza przy wyższych rozdzielczościach.




O dyskach już wspominałem. Moim zdaniem dobrą konfiguracją będzie oszczędny dysk na dane o pojemności 1TB, lub 2TB i tu zdecydowałem się na WD Green. Przy czym pamiętajcie, że wersja Green dysku WD została dobrana do zestawu z przeznaczeniem tylko i wyłącznie jako magazyn na dane.



Do kompletu potrzebny jest jeszcze szybki dysk SSD na system i programy. Tutaj możliwe są dwa warianty. Przede wszystkim jeżeli myślimy o wydajności dysku (co poprawi między innymi komfort pracy na naszej maszynie), warto zdecydować się na konstrukcję na PCI-E. Moja sugestia to SSD Plextor M6E o pojemności 256GB:



Drugi wariant nad wydajność ceni sobie bezpieczeństwo danych. W tej wersji proponuję dwa dyski na SATA, połączone w macierz RAID 1. Dobrze w takiej konfiguracji sprawdzą się SSD Toshiba Q Series Pro - które dodatkowo posiadają bardzo dużą szybkość zapisu danych (a nie tylko odczytu).




W zależności od potrzeb i oczekiwań można również zainwestować w nagrywarkę Blue-Ray. I tu moja propozycja to LG BH16NS40:




Reasumując za taki zestaw w zależności od ostatecznej konfiguracji przyjdzie zapłacić od: 7650zł do 8250zł.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z portalu Ceneo.pl
SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz