AMD FX-8370E Test Procesora w Praktyce

Już od jakiegoś czasu na rynku dostępne są procesory oparte o mikroarchitekturę Piledriver o obniżonym współczynniku TDP (Thermal Design Power). Jednym z przedstawicieli tych modeli Vishera jest FX-8370E, który dzisiaj dla Was przetestuję.


Kilka słów wstępu

AMD FX-8370E to w prostej linii FX-8370 o obniżonych taktowaniach, a dzięki temu i niższym TDP. Testowany układ Vishera posiada 4 moduły 8 wątków. Bazowe taktowanie rdzenia wynosi 3.3GHz, a w trybie Turbo rozpędza się nawet do 4,3GHz. Układ podobnie jak reszta rodziny wykonany jest w technologii 32nm i bazuje na mikroarchitektórze Piledriver.


FX-8370E posiada 8MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3), dwukanałowy kontroler pamięci RAM 1866MHz, jest zgodny z socketem AM3+.



Najważniejszym wyróżnikiem nowego modelu Vishera jest obniżony współczynnik TDP (Thermal Design Power), dzięki czemu procesory te mają być bardziej ekonomiczne w eksploatacji.

Podobnie jak reszta rodziny procesor posiada odblokowany mnożnik, umożliwiając w ten sposób łatwe podkręcanie jednostki.

Z kim konkuruje FX-8370E

Jeżeli weźmiemy pod uwagę rodzinę procesorów AMD, testowany FX-8370E kosztuje niemal tyle samo co FX-8370 - wersja wyżej taktowana i o wyższym współczynniki TDP.


Natomiast za około 100zł mniej mamy już FX-8350, układ o takim samym bazowym taktowaniu co FX-8370 i o 100MHz niższym w trybie Turbo, a jeszcze taniej dostępne są już układy FX-8320 (w kieszeni zostaje około 200zł):


Natomiast jeżeli chodzi o konkurencję cenową, w podobnej cenie co testowany FX-8370E jest układ i5-4460. Układ 4 rdzeniowy 4 wątkowy, o bazowym taktowaniu 3,2GHz i 3,4GHz w trybie Turbo. TDP konkurencyjnego procesora to 84W, przy czym jednostka ta posiada zablokowany mnożnik, uniemożliwiając skuteczne przetaktowanie układu. Różnicą pomiędzy tymi układami jest jeszcze między innymi obecność iGPU w procesorze Intela.


Platforma testowa

Procesor: AMD FX-8370E


Pamięci: Patiort DDR3 1333MHz @1600MHz CL9


Płyta główna: ASRock 990FX Killer



Chłodzenie procesora: Raijintek Triton


SSD: Plextor M6S 256GB


Grafika: Gigabyte GTX960 G1 Gaming


Zasilacz: Be Quiet! Dark Power PRO 11 850W


Obudowa: Bitfenix Collosus


Metodyka

Testując układ AMD starałem się położyć nacisk na przede wszystkim zastosowania praktyczne. W teście sprawdziłem jak układ FX-8370E radzi sobie z renderowaniem materiałów video w programie Corel Video Studio, konwersją w programie Freemake Video Converter, kompresją w programie 7-zip, renderowaniem scen w programie Blender oraz POV-ray. Z tym że w przypadku POV-ray wykorzystany został wbudowany benchmark. W przypadku pozostałych testów obliczenia odbywały się na przygotowanych próbkach.

Do pakietu doszły również 3 stosunkowo świeże gry: Dying Light, Far Cry 4 oraz nieco starszy tytuł Battlefield 4. Do mierzenia wydajności wykorzystałem popularny FRAPS.

To jednak nie wszystko. Jako dodatek wykonałem również 3 testy w programach syntetycznych. Przede wszystkim Cinebench R15, który ukierunkowany jest przede wszystkim właśnie na pomiar wydajności procesora. Dalej oceną wydajności całej platformy na bazie FX-8370E zajął się program PCMark8 oraz 3DMark - Fire Strike.

Ostatnim testem - ale nie mniej ważnym, było sprawdzenie poboru mocy przez całą platformę. Do tego celu wykorzystany został watomierz:

Podkręcanie

Procesor AMD posiada, jak już wspomniałem, odblokowany mnożnik, dzięki czemu dziecinnie łatwo jest go podkręcić. Do testów procesor został dostarczony wraz z płytą główną ASRock 990FX Killer:
UEFI umożliwia w sposób czytelny zmianę parametrów pracy procesora oraz pełną kontrolę nad najważniejszymi parametrami pracy CPU.



Muszę przyznać, że jednostka, która dotarła do testów była dość podatna na podkręcanie. Ostatecznie udało mi się ustabilizować procesor na zegarach 4.9GHz z napięciem zadanym 1,45V, przy czym realnie pod obciążeniem to spadało do poziomu około 1,425V max. W takich warunkach pod pełnym obciążeniem programem AMD OverDrive  z chłodzeniem Raijintek Triton na maksymalnych obrotach, po blisko 20min obciążania układ rozgrzał się do 88 stopni Celsjusza, przy czym po zdjęciu panelu bocznego temp. spadła i utrzymywała się na poziomie 83/84 stopni Celsjusza:

(Kliknij aby powiększyć)

Wszystkie testy zostały wykonane dwukrotnie, przed i po OC.

Wyniki testów

Zastosowania profesjonalne (Blender, POV-ray, Corel Video Studio, Freemake Video Converter, 7-Zip)






Gry (Far Cry 4, Dying Light, Battlefield 4)


Syntetyki (Cinebench R15, PCMark8, 3DMakr - fire Strike)




Pobór mocy

Bez OC


(Spoczynek)

(Obciążanie AMD OverDrive)

(Obciążanie pobór typowy - GRY - Dying Light)

PO OC

(spoczynek)

(Obciążanie AMD OverDrive)


Podsumowanie

Procesor AMD FX-8370E to biorąc pod uwagę stosunek ceny/wydajności nie jest tak atrakcyjną propozycją jak np. FX-8350, czy tym bardziej jeszcze korzystniejszy FX-8320. Zaletą FX-8370E jest przede wszystkim obniżony współczynnik TDP. Choć TDP nie oznacza w prostej linii poboru mocy przez jednostkę, pośrednio o nim świadczy, również na watomierzu można było zaobserwować niższy pobór mocy niż w modelach bez "E". Układ ten radzi sobie całkiem sprawnie w takich zastosowaniach jak właśnie rendering, kompresja czy konwersja. Procesor AMD pokazuje swój pazur wszędzie tam, gdzie można wykorzystać budowę modułową procesorów i 8 wątków testowanego procesora.


Po OC (a kręci się bardzo dobrze) procesor dostaje drugiego oddechu. Wzrost wydajności jest wyraźny i odczuwalny. Zyskają przede wszystkim wszyscy ci, co stawiają na zastosowania profesjonalne. Z resztą wystarczy spojrzeć na wyniki chociażby Corel Video Studio. Typowy przykład zastosowania praktycznego - renderowany był film o długości 10min na mój kanał. Procesorowi po OC zajęło to blisko 10 minut mniej niż w przypadku standardowych taktowań - a to tylko 10min film...


Gracze nie będą jednak do końca usatysfakcjonowani, bo choć FPS jest więcej, na skok wydajnościowy liczyć nie można i po prawdzie bez wyników z programów różnicy nie da się odczuć.
Niestety ale podkręcając FX-8370E tracimy jego największy atut - energooszczędność i niższe temperatury. Jak widać przy topowym chłodzeniu, procesor po OC i tak dobijał prawie do 90 stopni.

Reasumując - jeżeli kupujecie FX AMD z myślą o OC - warto wybrać którąś z jednostek tańszych. Już na starcie dostaniecie wyższe taktowania i ten sam potencjał OC. Najkorzystniej pod względem ceny wypada FX-8320. Jeżeli natomiast szukacie układu 8wątkowego w przystępnej cenie, ale również energooszczędnego i nie planujecie podkręcać, wtedy FX-8370E wydaje się być uzasadnionym wyborem. 
SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

2 komentarze:

  1. Jakie to chłodzenie ? Raijintek Nemesis czy Raijintek Triton, bo na zdjęciach co innego niż w opisie :)

    OdpowiedzUsuń