Projekt: chłodzenie sekcji zasilania procesora na płycie głównej cz.2

Zapraszam do lektury dalszej części zmagań z nowym chłodzeniem sekcji zasilania ASRock 970 Extreme 3.




Kolejna faza produkcji jest już w trakcie. Moje osobiste biuro projektowe kończy pracę i te będą przechodziły w etap wykonania radiatora.





Na chwilę obecną są zrealizowane dwa wzory: pierwszy posiada ścięte górne narożniki, drugi projekt ma je proste. Ja prawdopodobnie wybiorę ten drugi, bo wraz z wentylatorem będzie wyglądało to po prostu lepiej :)





Co do szczegółów technicznych: wysokość chłodzenia będzie wynosiła 29 mm (lub 30). W centralnej części będzie wcięcie na głębokość 10 mm, żeby "wpuścić" tam 40 mm wentylator. Poszczególne żebra będą grubsze jak w oryginale, ale i bez przesady. Jedyne masywniejsze będą posiadały otwory montażowe na wentylator. Ten będzie przykręcony tylko jedną stroną, ale takie mocowanie i tak zapewni wystarczające trzymanie chłodzenia. W razie czego zrobimy małą przeróbkę już potem.




Podstawa radiatora będzie grubsza jak oryginał i wyniesie 2 mm. Cały układ będzie się rozszerzał zaraz tuż nad kondensatorami, które są przylutowane od strony portów wejść/wyjść na płycie.

Ułożenie wentylatora będzie asymetryczne z uwagi na dużą bliskość portów i sekcji zasilania. Jak na razie mam w planach takie ułożenie wentylatora, żeby ten tłoczył chłodne powietrze przez radiator i przy okazji chłodził najbliższe okolice MOSFETÓW.




Całość będzie wykończona na czarno, prawdopodobnie bez dodatkowych kolorowych akcentów. Co do techniki w jakiej będzie to wykonane, to rozważam najtańsze lakierowanie (ale powłoka lakiernicza obniży efektywność oddawania ciepła do otoczenia), poprzez techniki bardziej wyrafinowane jak anodyzacja - ale to ostatecznie będzie zależało od dostępnych funduszy na projekt.




Oczywiście czekam na Wasze uwagi i propozycje :) Jak widać polskie biuro projektowe pracuje.


Kto wie, może kiedyś zaprojektuje własny cooler CPU??? Jak by nie patrzeć to nic trudnego, a razem ze znajomym jesteśmy w stanie to zrobić bez problemów i wykonać projekt od A do Z. 
SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

3 komentarze:

  1. To nie jest problem projekt w auto cad lub cam widze , wazny jest z czego zrobiony i aspekt ekonomiczny :) czyli inzynierka ... :) ale to przy masowej produkcji :) cnc i jazda a samemu mozna tworzyc cuda :) i eksperymentowac z materialami :) bo obróbka na dzien dziszejszy nie stawi problemu i dokladnosc cnc :) mikrony :) ja bym sie pokusil o docieranie lub szlifowanie powierzni stylku cpu 0.007 powinno dac rade o ile wogole taka dokladnosc bedzie miała jaki kolwiek sens

    OdpowiedzUsuń
  2. sam radiator nie bedzie sie grzał na tyle zeby "usmazyc" wentylator? pytam bo nie wiem jakie temperatury moze generowac sekcja zasilania a jakie przyjac radiator :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniały projekt, bardzo podoba mi się ten pomysł. Czekam na wyniki :)

    OdpowiedzUsuń