Zotac GTX980 AMP! Edition - Test Topowej Karty Graficznej

Niedawno trafiła do mnie jedna z topowych kart graficznych na rynku - Zotac GTX980 AMP! Jaka jest jej wydajność, ale przede wszystkim też jaka jest jej opłacalność teraz, kiedy na rynku są już mocniejsze akceleratory w postaci chociażby GTX980Ti?


Zotac GTX980 AMP! z zewnątrz

Karta Zotaca posiada niereferencyjne chłodzenie, które - przyznaję się bez bicia - uważam jak do tej pory za najładniejsze w ofercie Zotaca.




Zasadnicza część radiatora to dwa bloki aluminiowych finów połączonych ze sobą miedzianymi, nie niklowanymi rurkami cieplnymi. Nadmiar ciepła jest również odprowadzany z pamięci oraz sekcji zasilania karty, ale na próżno szukać tu pokaźnych radiatorów - znajdziecie tu tylko metalową płytkę pomagającą w rozproszeniu ciepła. 


Wymianę ciepła z otoczeniem ułatwiają 3 wentylatory z charakterystycznymi dla Zotac pomarańczowymi, w części przeźroczystymi łopatkami. Obudowa chłodzenia również jest metalowa, dodatkowo ciekawie zdobiona i zamyka cały układ chłodzenia w przestrzeni na 2 sloty, razem z laminatem oczywiście.


To nie wszystko czym przykuwa uwagę Zotac GTX980 AMP!. Karta posiada także backplate na rewersie karty. Ten spełnia tak naprawdę kilka zadań: usztywnia całą konstrukcję, pomaga w odprowadzaniu ciepła oraz przy okazji chroni laminat przed bezpośrednim kontaktem z dłońmi.


Porty na śledziu

Wyposażenie w porty jest standardowe dla GTX980. Na śledziu jest jeden port DVI (z możliwością podpięcia przejściówki D-SUB), trzy pełnowymiarowe DP oraz jeden także pełnowymiarowy port HDMI.


Specyfikacja techniczna

Zotac GTX980 AMP! Edition to karta już fabrycznie podkręcona przez producenta. Zegary rdzenia zostały ustawione na 1165MHz i 1266MHz w trybie Boost. Pamięci efektywnie taktowane są 7012MHz. Pozostałe parametry niczym nie różnią się od referenta. Jest tu zainstalowane 4GB VRAM z szyną 256bit i przepustowością rzędu 224,4GBps. Akcelerator posiada 2048 jednostek cieniujących, 65 ROP i 128TMU. Układ jest wykonany w 28nm procesie litograficznym, a całość bazuje na rdzeniu GM204.


Do zasilania wymagane jest podpięcie dwóch 6PIN wtyczek PCI-E, a zalecana minimalna moc zasilacza (moim zdaniem) to 500W.


Karta posiada standardową szerokość oraz długość nie przekraczającą 30cm, dzięki czemu wejdzie do zdecydowanej większości obudów.


Platforma testowa:

Procesor - AMD FX-8370E @4.7GHz V1,375V, Cena -> KLIK!
Chłodzenie procesora - Be Quiet! Dark Rock TF, Cena -> Klik!
Pamięci - HyperX Fury 8GB 1866MHz CL10, Cena -> KLIK!
Płyta główna - ASRock 990FX Killer, Cena -> KLIK!
SSD - Toshiba Q-Series Pro 256GB, Cena -> KLIK!
Grafika - Zotac GTX980 AMP!, Cena -> KLIK!
Zasilacz - Be Quiet! Dark Powe PRO11 850W, Cena -> KLIK!
Obudowa - Bitfenix Colossus, Cena -> KLIK!

Metodyka

Żeby sprawdzić co potrafi Zotac GTX980 AMP! przeprowadziłem kilka standardowych testów. Na początek sprawdziłem ile mocy pobiera nieobciążany i obciążany zestaw. Do tego celu wykorzystałem watomierz LEDSystems model 6907C. 



Watomierz był podpięty przez cały czas trwania testów, dzięki czemu mogłem obserwować na bieżąco pobór mocy przez platformę, a także sprawdzić pobór mocy maksymalny. Kolejny test polegał na sprawdzeniu głośności układu chłodzenia na karcie Zotaca. Do tego celu użyłem sonometru Voltcraft SL-100. 



Pomiary były wykonywane dokładnie z odległości 30cm od chłodzenia karty graficznej, przy głośności tła na poziomie około 34,4dBA. W trakcie pomiaru były wyłączone wszystkie dodatkowe wentylatory w obudowie, również te na chłodzeniu procesora. Temperatury na karcie sprawdziłem dzięki programowi MSI Afterburner. Temperatura najniższa to ta zanotowana przed rozpoczęciem testów pod obciążeniem, a najwyższa to wynik uzyskany podczas realnego obciążenia grami. W trakcie testów temperatura otoczenia wynosiła dokładnie 23,6 stopnia Celsjusza. Wartości podane na wykresach to delta temperatury.



Ostatnie testy to oczywiście gry. Na tapetę poszły takie tytuły jak Grid 2, Metro Last Light oraz nowsze produkcje: Far Cry 4, Dying Light, a także najnowszy Wiedźmin 3 Dziki Gon. FPS zliczał program FRAPS, a wartości na wykresach to średnia ilość klatek uzyskana przez Zotac GTX980AMP!. Wyniki pozostałych kart, to wyniki archiwalne uzyskane we wcześniej wykonywanych testach.

Jako uzupełnienie przeprowadziłem również dwa testy syntetyczne: 3DMark - Fire Strike oraz Unigine Heaven Benchmark.

Wyniki

Syntetyki:





Gry:






Temperatury:



Głośność pracy:



Pobór mocy:



Podsumowanie

Zotac GTX980 AMP! okazała się kartą nadzwyczaj cichą. Wyniki to czołówka najbardziej kulturalnych kart w zestawieniu. Niestety odbiło się to negatywnie na temperaturach, to tutaj Zotac GTX980 AMP! to też ścisła czołówka, ale ta niechlubna. Pobór mocy przez całą platformę z GTX980 na pokładzie to standard dla tych konstrukcji Nvidii - karta Zotaca nie wychyla się w żadną stronę.
Wyniki wydajnościowe również mnie nie zaskoczyły. Zotac GTX980 AMP! prezentuje wydajność zbliżoną do rozwiązań konkurencji. Karta walczy jak równy z równym z Gigabyte GTX980 G1 Gaming, przy czym raz wygrywa, a raz przegrywa nawet w syntetykach. Niewielkie różnice jakie są pomiędzy tymi (oraz innymi) GTX980 można w łatwy sposób nadrobić, kręcąc kartę.

                       >>Zotac GTX980 AMP Ceny<<


W tej chwili cena karty wynosi od około 2200zł do ponad 2500zł. Trudno uznać taką cenę za opłacalną w stosunku do nawet tak dobrych wyników wydajnościowych. Dlatego uważam, że rozsądniej przeboleć nieco niższą wydajność GTX970, ale zaoszczędzić blisko 1k zł. Nie mniej nie widzę również przeszkód - jeżeli ktoś posiada środki oraz oczekuje bezkompromisowej wydajności, nawet właśnie kosztem ceny, powinien również zwrócić uwagę na Zotac GTX980 AMP!, bo to karta energooszczędna, cicha i wydajna. Niestety jednak dość ciepła.

VideoTest:


SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz