Zestaw Tygodnia - Platforma AMD za 3300zł

Zdecydowana większość zestawów jakie składam, to z oczywistych przyczyn platformy oparte o procesor Intela oraz odpowiednią płytę. Wciąż jednak w pewnym przedziale cenowym i do pewnych zastosowań rację bytu mają zestawy oparte o CPU AMD. Dotyczy to tak platform APU, jak i jednostek z AMD FX na pokładzie. Dzisiaj przedstawię Wam niedrogi zestaw oparty o CPU AMD za kwotę niecałych 3300zł. Jego przeznaczenie jest uniwersalne. Na tej platformie spokojnie sobie pogracie również w najnowsze tytuły, jak i wyrenderujecie film, czy wykorzystacie komputer do bardziej skomplikowanych prac (grafika, CAD itd.).

Procesor

W tej chwili cały czas moim zdaniem najbardziej opłacalną jednostką FX jest model FX-8320. Ten CPU wyposażony w 4 moduły i 8 wątków posiada dodatkowo (jak każdy FX) odblokowany mnożnik, co ułatwia jego proste przetaktowanie. Cena również nie jest wygórowana:




To ten procesor stanowi punkt wyjścia do dalszej budowy zestawu.

Chłodzenie

W założeniu chciałbym skorzystać z dodatkowej możliwości jaką daje OC AMD i wykręcić jednostkę przynajmniej na 4.5GHz, ale zachowując rozsądne temperatury. Składają platformę opartą o CPU AMD należy jednak mieć na uwadze jej opłacalność, w kontekście również wydajności. Dlatego inwestycja w chłodzenia drogie jest moim zdaniem nieuzasadniona, jeżeli nie chcecie kręcić go do granic możliwości. Ja wybrałem cooler wydajny i tani, ale też na tyle duży, aby wszedł do wybranej wcześniej obudowy. Wybór padł na Grandisa XE1236. To dwuwieżowe chłodzenie poradzi sobie z podkręceniem FX-8320 z palcem w nosie, a dodatkowo będzie kompatybilne z: wybranymi pamięciami, obudową oraz zapewni przyzwoite temperatury i kulturę pracy.



Płyta główna


Aby umożliwić podkręcenie CPU AMD FX należy zaopatrzyć się również w odpowiednią płytę główną. Między bajki można jednak wsadzić twierdzenie, że potrzebna jest do tego droga konstrukcja, która zabije jakąkolwiek opłacalność platformy opartej o CPU AMD. Doskonałym przykładem jest płyta Asus M5A97. Ta konstrukcja w zupełności wystarczy do przetaktowania procesora, nawet powyżej 4.5GHz - przy oczywiście odpowiednim chłodzeniu. Dodatkowo posiada dobrze chłodzoną sekcję zasilania i chipset. Płyta jest dobrze wyposażona w porty i złącza na PCB, a kosztuje zaledwie około 300zł.



Pamięci

Zasada jest identyczna jak w przypadku CPU Intela. Minimum do grania to 8GB. Inwestycja w większą ilość RAMu już na samym początku przy ograniczonym budżecie jest bez sensu. Dobrym i niedrogim wyborem będą kości Crucial Ballistix Sport o pojemności 8GB, ale w dwóch kościach. Wybrane DDR3 taktowane są zegarem 1600MHz z CL9, ale bez problemu można je podkręcić na 1866MHz, jeżeli ktoś będzie czuł taką potrzebę.



Grafika

Wiadomym faktem jest, że połączenie CPU AMD z grafiką AMD nie pozwoli na rozwinięcie w pełni skrzydeł platformie. Dlatego ukłon w stronę kart Nvidii i w zestawie ląduje GTX770. Karta nie najnowszej konstrukcji, ale wciąż wydajna i tańsza od np. GTX960. A w budżecie poniżej 1k Nvidia nie ma za wiele do zaoferowania, bo konstrukcje AMD takie jak r9 270x, 280 czy 280X w swoich przedziałach cenowych wymiatają. Szkoda, że nie współpracują tak dobrze z CPU AMD jak z układami Intela. I to właśnie te fakty zadecydowały o wyborze starszej konstrukcji Nvidii. Dopłata do GTX970 przy wydajności FX-8320 moim zdaniem byłaby nieuzasadniona.



Dyski

Ostatnio pokazywałem Wam, jako jeden z możliwych wyborów, pojedynczy, ale pojemniejszy dysk SSD. Dzisiaj konfiguracja alternatywna, czyli SSD o pojemności 128GB w duecie z HDD o pojemności 1TB. Taki duet będzie wystarczający do komfortowej pracy z systemem oraz podstawowymi grami/programami, a pojemny HDD będzie dobrym magazynem na dane.
Jako SSD wybrałem sprawdzoną konstrukcję Plextor M6S:



a HDD to konstrukcja Seagate Barracuda ST1000DM003:



Zasilacz

Sercem zestawu będzie niedrogi zasilacz o wysokiej sprawności TT SmartSE 530W. Jego dodatkową zaletą jest cicha praca oraz płaskie modułowe okablowanie, co w ciaśniejszej obudowie pozwoli na bardziej komfortową aranżację, a w skrzynce z oknem nie wpłynie negatywnie na design zestawu.




Napęd DVD

Nagrywarka nie jest obowiązkowym elementem zestawu i tu każdy musi sam zdecydować, czy warto wydawać około 60~70zł na napęd optyczny. Ja taki wybrałem w opcji (wciąż kwota zestawu nie przekracza 3300zł) i jest to Asus DRW-24F1ST.



Obudowa

Ostatnim, ale wcale nie mniej ważnym elementem zestawu jest obudowa. Ta musi być w stanie pomieścić wszystkie podzespoły, zapewnić komfortowe warunki pracy podzespołom, a  także nie nadwyrężać uszu właściciela. Mój wybór padł na niedrogą, ale już niejednokrotnie przeze mnie stosowaną konstrukcje Zalman Z3 Plus USB3.0. Jest to wersja z oknem, jednak jeżeli ktoś chce, wersja po prostu Z3 UBB3.0 (bez plusa w nazwie) posiada panel pełny.




Taki zestaw pozwoli na komfortowe granie, nada się do podstawowych zadań profesjonalnych, będziemy mogli podkręcić CPU, a wszystko to za niewygórowaną kwotę niecałych 3300.


Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z portalu Ceneo.pl
SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Ja bym się zastanowił nad zmianą dysku SSD na większy Crucial BX100 250 GB za nie wiele większe pieniądze mamy 2x więcej miejsca na którym możemy więcej programów i gier wrzucić :)

    @ Dawid
    Jak byś dał radę zrobić porównanie wydajnościowo-cenowo AMD FX 8XXX podkręcony + lepsze mobo do podkręcania + chłodzenie cpu i jak wiadomo że jak cpu podkręcone to lekko lepszy zasilacz VS Intel i5 z zablokowanym mnożnikiem , budżetowe mobo ze stajni H81/B85 , chłodzenie cpu standardowe i trochę mniej mocny zasilacz.

    jestem ciekaw jak podkręcony AMD zbliży się Intela i jaka będzie różnica cenowa zestawów.

    To że zestaw AMD będzie miał lepiej wyposażoną p.główną to raczej wiadomo ale też wzrośnie pobór energii.

    OdpowiedzUsuń