Be Quiet! Dark Rock PRO 2 -test

No moi drodzy Czytelnicy, czas na kolejny test. Tym razem katowałem chłodzenie Be Quiet! Dark Rock PRO 2. Ciekawi wyników? Na pewno!



Na wstępie przedstawienie platformy testowej:

Procesor
AMD FX-6300
Chłodzenie procesora
Be Quiet! Dark Rock PRO 2
Pamięć RAM
DDR3 Patriot 2x2GB 1333MHz CL9
Płyta główna
ASRock 970 Extreme 3
Karta graficzna
Sapphire R9 270X Vapor-X
Dysk twardy
WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache
Zasilacz
Be Quiet Dark Power PRO 10 650W
Obudowa
Bitfenix Colossus
Monitor
Benq XL2420T
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit
Wersja sterowników
13.11



I kilka słów o metodyce:
Testy pod obciążeniem wykonywane były na niepodkręconym procesorze i takie wyniki są przedstawione. Dodatkowo z uwagi na wysoką wydajność zrobiłem również test po OC.

Do obciążenia użyłem programu OCCT, którego wykresy z wynikami zobaczycie poniżej. Pomiar temperatury otoczenia zrobiłem termometrem medycznym Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Pamiętajcie jednak o tym, że temperatura na wykresach to DELTA, a nie temperatura procesora podczas pomiarów (byłoby za słodko).
Do pomiaru głośności użyłem sonometru Voltcraft SL-100 ustawionego w odległości 30cm od chłodzenia.

OK, tyle z metodyki - osoby zainteresowane szczegółami mogą się śmiało pytać w komentarzach.

Czas przejść do omówienia samego chłodzenia.
Be Quiet! Dark Rock PRO 2 to konstrukcja dwu-wieżowa. Na  froncie znajdziemy 120mm wentylator Silent Wings, którego nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Pomiędzy wieżami jest konstrukcja 135mm. Co ciekawe, obydwa wentylatory są wyposażone na krawędziach rotorów w gumową podkładkę eliminującą drgania podczas pracy wentylatora.




Przez konstrukcję przebiega siedem 6mm ciepłowodów. Te razem z podstawą oraz finami coolera są niklowane.


Warto zwrócić uwagę na ich zakończenie. To może się Wam podobać lub nie, ale przyznać trzeba, że wykonane jest z dbałością o szczegóły. Na każdym z heatpipes jest czarny kapsel, a całość konstrukcji chłodzenia została zamknięte przez wykonaną ze szczotkowanego aluminium i anodowaną płytkę.



Na środku widzimy logo producenta w kolorze srebrnym.

Zanim przejdziemy do omówienia chłodzenia w obudowie ważna informacja: wysokość chłodzenia od podstawy, która bezpośrednio dotyka IHS CPU do zakończenia ciepłowodów, to około 165mm - producent dokładnie podaje 166mm.

Wiadomo - konstrukcja jest dwu-wieżowa, więc i miejsca na płycie zajmie sporo. Cooler zasłania wszystkie sloty pamięci RAM - nie zainstalujemy tu pamięci z wysokimi radiatorami, ale te o normalnym pełnowymiarowym profilu wejdą tu bez problemu.


Metalowe spinki do instalacji wentylatorów wystają tylko w niewielkim stopniu poza obrys wież, więc mamy pełną kompatybilność z pierwszym slotem PCI-E na płycie głównej.


Chłodzenie to ogólnie jest ciut mniejsze niż np. Akasa Venom Medusa (też konstrukcja dwu-wieżowa), więc trochę łatwiej jest np. odpiąć zasilanie CPU (w moim przypadku, bo na różnych płytach podpięcie to może być w innym miejscu).

Co do montażu to jest trochę nieprzemyślane, moim zdaniem. Cooler przykręcamy od tyłu płyty głównej. Osoby niedoświadczone bardzo możliwe, że będą potrzebowały przy jego montażu pomocy - to raz, a dwa, że instalacja w płytach bez otworu na wymianę chłodzenia bez wyjmowania płyty jest po prostu nie możliwa. Jest to minus, jednak praktycznie większość obudów takie otwory w tacce już ma, no i chyba nikomu normalnemu nie przyjdzie do głowy pchać coolera za blisko 300zł w obudowę za 70... Choć i o takich pomysłach słyszałem.

OK, wiemy już co i jak z chłodzeniem, czas na wyniki testów Dark Rock Pro 2 dla mojej procedury:


OCCT:




Temperatury - porównanie


Głośność pracy - porównanie


No i wnioski:
Jakbym przyznawał jakieś rekomendacje to Be Quiet! Dark Rock PRO 2 na pewno by ja dostał. Chłodzenie jest bardzo dobrze wykonane, wyniki ma świetne, a do tego jest cichsze od rywali. Kwestię wyglądu pozostawiam Wam, jednak wyniki są faktami. Jedynym minusem dla mnie jest sposób montażu, który można by inaczej przemyśleć. 
SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz